Du leser:
Rekordutsikter for Alpha i Norge i år

Rekordutsikter for Alpha i Norge i år

Avatar photo

Alpha har fått en ny renessanse i Norge den siste tiden. Økonomiske trange tider er det eneste som kaster skygge over at 2024 ser ut til å bli et nytt rekordår for det internasjonale introduksjonskurset for kristen tro.

Over hele verden har millioner av mennesker prøvd Alpha, og det har blitt oversatt til 112 forskjellige språk. Alpha-talene har blitt gjort om for dagens publikum. Alpha Film Series, og Alpha Youth Series har blitt utviklet for å nå ut til en yngre generasjon med evangeliet.

Selv etter hvert som tiden har endret seg, har Alphakurset fortsatt å bli brukt av Kirken som et effektivt verktøy for å nå de unådde med Jesu Kristi evangelium.

Slår alle rekorder

Carina Grelland Harsem. Foto: Anne Gustavsen

– Og i år ser det ut som vi slår denne rekorden igjen, da det er 153 kirker og organisasjoner registrert allerede på denne siden av sommeren, sier Carina Grelland Harsem til JesusPeople. Hun har inntil nylig hatt en halv prosjektstilling i Alpha som inspirator og koordinator overfor menigheter som vil bruke kurset i sin virksomhet  I denne perioden har Alpha hatt en tydelig vekst i Norge.

I fjor viser tallene at 200 norske kirker brukte kurset. Det ble holdt 582 kurs, og nesten 9.000 mennesker var deltakere på de ulike kursene. Nå ser det ut til at fjorårets tall kommer til å overgås i inneværene år.

Alpha Norge har dessuten en drøm om at 555.000 nordmenn skal ha deltatt på et Alpha-kurs innen 2033.

– Det er gode tider i forhold til at evangeliet blir delt, og at stadig nye både små og store menigheter satser på Alpha. Stadig flere oppdager hvor lett det er å implementere Alpha som en del av menighetens virksomhet og hjerte, sier Harsem.

Ført til menighetsvekst

Pinsekirken i Kolbotn, der Harsem selv er pastor, har også hatt gode resultater på grunn av Alpha. Menigheten hadde en høy gjennomsnittsalder fra før. Men etter at de introduserte Alpha har den aldrende forsamlingen opplevd en fornyelse.

Gamle kjente har funnet tilbake til menigheten og troen. Samtidig har flere nye, unge personer kommet til og blitt en del av både Pinsekirken og smågruppefellesskap. Pinsekirken i Kolbotn har også Alpha samlivskurs.

Unikt konsept

Alpha er en mulighet til å diskutere store temaer som meningen med livet, i en avslappende setting med god mat og hyggelige mennesker. 

En annen menighet i Norge som har hatt stort utbytte av Alpha i det siste, er Søgne Misjonskirke. En av grunnene til at kirken nå teller over 500 medlemmer er en solid vekst i Alpha-arbeidet, ifølge menigheten selv.

Introduksjonskurset til kristen tro har i år hatt 80 deltakere innom.

– Det er mange som kommer til menigheten gjennom Alpha og det er en vesentlig årsak bak veksten i menigheten, sier medpastor Ingjerd Benestad Sand i et intervju tidligere med avisen Dagen.

Pinsemenigheten Salt i Bergen har hatt 80 personer påmeldt til Alphakurs i vinter, og 70 dukket opp første kvelden.

Gi til misjon i Norge

Harsem bekymrer seg imidlertid over at Alpha sliter veldig økonomisk.  

Les også

– Hvis man mener at misjon i Norge er viktig, så er det nødvendig at det også gir seg utslag i giverglede, sier Harsem.

– Alpha er en ideell organisasjon som er avhengig av givernes generøsitet for å kunne tilby Alphakurs gratis. At Alpha i Norge er tverrkirkelig er bra, men det fører også dessverre til at få føler et økonomisk ansvar.

– Norge trenger å misjoneres. Misjonsmarken finnes i vårt eget nærmiljø. Like mye som misjon utenfor landets grenser koster penger, må vi også forstå at å misjonere i Norge krever ressurser, sier Harsem.

Flere partnermenigheter ønskes

Hun er glad for at det finnes mange partnermenigheter, partner-personer og forretningspartnere for Alpha i Norge, og alle disse bidrar økonomisk. Det er vi veldig takknemlig for.

I tillegg ønsker hun seg enda flere nye Alpha-partnere velkommen, og kanskje de som allerede er partnere har mulighet til å øke sin årlige gave.

– Velkommen til å ta kontakt, sier Harsem.

– Alpha ble en øyeåpner for meg når det gjelder å nå effektivt ut til mennesker med evangeliet. Det gjør at jeg brenner for at konseptet skal bre seg ut til stadig flere kirker og organisasjoner, sier hun til JesusPeople.

© 2023 Jesus People.

Få en ukentlig dose med inspirasjon

Abonner for å motta inspirasjon rett i innboksen din.
Bli inspirert daglig!

Få en ukentlig dose med inspirasjon

Abonner for å motta inspirasjon rett i innboksen din.
Bli inspirert daglig!