Du leser:
Pastoren hevet røsten mot Putins invasjon av Ukraina. Det kostet ham tjenesten

Pastoren hevet røsten mot Putins invasjon av Ukraina. Det kostet ham tjenesten

Avatar photo

Invasjonen av Ukraina har skapt en dyp kløft mellom de kristne i Russland og Ukraina.

I september 2022, fem dager etter at den russiske presidenten Vladimir Putin kunngjorde mobiliseringen av 300.000 militære reservister for å fortsette landets invasjon av Ukraina, tok den russiske pastoren Mikhail Manzurin bussen fra Russland til Kasakhstan og kom ikke tilbake.

Det var Christianity Today som omtalte saken først.

Meldingen som forandret alt

Den 25 år gamle mannen bladde gjennom russiske sosiale medier på telefonen da han så et innlegg fra sin tidligere pastor: Mennesker som flykter fra Russland for å unngå verneplikten, er som «rotter som flykter fra et synkende skip», skrev pastoren. «De er feige».

Manzurin kommenterte innlegget: «Du bør vite at du snakker om meg. Jeg har nettopp forlatt Russland også».

Denne pastoren hadde vært «som en far» for Manzurin og hans kone, Nailia, 27. Han hadde veiledet henne siden hun først konverterte til kristendommen og hadde vært pastor for Manzurin-familien i årevis før han utnevnte Mikhail som ny pastor for deres kirke i Moskva, slik at han kunne plante en kirke i en annen by.

Noen måneder senere, i desember, da Putin signerte en lov som gjorde det ulovlig å fremme, «rose» eller identifisere seg med LHBT-miljøet, jublet denne pastoren – og mange andre russiske evangelikale ledere.

Russland, skrev Manzurins pastor på sosiale medier, har det mye bedre enn det «døende USA», et land som «spredte mørke og synd».

Mikhail kommenterte tilbake: «Kan vi virkelig si det om en hel nasjon? Og hvis du sier at USA og Europa sprer mørke og synd, hva sprer Russland akkurat nå? Sannhet og lys?»

Kort tid etter den kommentaren blokkerte pastoren ham fra alle sine sosiale mediekontoer.

Mistet kirken og tjenesten

Dette var en av mange dyrebare relasjoner Manzurin-familien mistet på grunn av sin protest mot Ukraina-krigen. Mikhail sier at de fortsatt elsker pastoren sin og savner ham.

– Men vi kan ikke lenger kalle ham vår pastor. Vi har helt forskjellige standpunkter.

Splittelsen mellom Manzurin-familien og pastoren er en mikrokosmos av den større evangeliske splittelsen i Russland når det gjelder krigen i Ukraina. Manzurins offentlige kritikk av krigen kostet dem ikke barejobb og relasjoner, det førte også til at de måtte søke politisk asyl i USA sammen med sine to sønner, begge yngre enn tre år.

Splitter kirker

Første opptelling fra land som mottar russiske emigranter, inkludert USA, tyder på at minst 500 000 russere har forlatt landet siden invasjonen av Ukraina i februar 2022. Det faktiske antallet kan være så høyt som en million.

Det som er vanskeligere å kvantifisere, er den åndelige kostnaden for Russland. Krigen har revet opp et langvarig, tett forhold mellom ukrainske og russiske kirker.

Siden Sovjetunionens fall har Ukraina sendt flere misjonærer og kirkeplantingsarbeidere til Russland enn noe annet land.

Mer enn halvparten av de evangeliske kirkene i Russland er grunnlagt og ledet av ukrainere. Forholdet mellom de to landenes kristne var allerede anstrengt etter at Russland annekterte Krim i 2014 og støttet pro-russiske separatister i Donbas-regionen.

Mer enn halvparten av de evangeliske kirkene i Russland er grunnlagt og ledet av ukrainere.

Les også

Etter Russlands invasjon i 2022 fortalte Pavlo Tokarchuk, en ukrainsk baptistpastor i Lviv som vokste opp som misjonærbarn i Russland, til CT at ukrainere føler at det nesten er umulig å opprettholde meningsfulle forhold til russiske kirker – mange av dem er enten tause om eller støtter krigen.

– Jeg har aldri følt så mye sinne i mitt liv, sier han.

– Jeg ser ikke hvordan ukrainere kan sende misjonærer til Russland nå. Det er enklere å sende misjonærer til Kina enn til Russland. Forholdet mellom russiske og ukrainske kirker er virkelig, virkelig ødelagt, og det vil vare i generasjoner.

Splittet i generasjoner

Forholdet mellom russiske og ukrainske kirker er virkelig ødelagt, og det vil vare i generasjoner.

Innenfor Russlands evangeliske kirker har ulike meninger om krigen – og hvordan kristne bør reagere – også ført til splittelse i menighetene. En kirke kalt Faderens Hus, som har færre enn 50 medlemmer, fikk mer enn 130 000 visninger på YouTube da de ga ut en video som fordømte krigen som «ondskap i menneskelig innpakning» og anklaget andre russiske kirker for å være medskyldige i ødeleggelsen.

Stillheten har tatt liv

«I et hjertetynget budskap henvender jeg meg til den russiske kirken: Dere har ansvar,» sa pastoren i videoen, sittende foran prekestolen sammen med 21 andre menighetsmedlemmer. Han sa at han i mange år hadde kritisert landets urettferdige handlinger, men «dere var stille, og nå er det splittelser (i kirken). Hvis dere hadde reist dere opp, ville det ikke vært døde mennesker, det ville ikke vært tårer i dag… millioner av mennesker i Ukraina ville ikke lide i dag.»

For bare litt over et år siden ville Manzurin-familien ha kritisert denne kirken for å være for politisk engasjert. Men nylig ringte Mikhail pastoren i Faderens Hus og ba om unnskyldning for ikke å ha støttet menigheten:

– Jeg beklager. Jeg tok feil. Vi bør være kristne overalt, ikke bare i kirken, men også som borgere, sa han

Nå betaler Mikhael og hans familie prisen for sin uttalelse.

© 2023 Jesus People.

Få en ukentlig dose med inspirasjon

Abonner for å motta inspirasjon rett i innboksen din.
Bli inspirert daglig!

Få en ukentlig dose med inspirasjon

Abonner for å motta inspirasjon rett i innboksen din.
Bli inspirert daglig!