Du leser:
Knut Idland blir ny daglig interimleder i Pinsebevegelsen

Knut Idland blir ny daglig interimleder i Pinsebevegelsen

Avatar photo

– Jeg gleder meg til å få et bedre grep om helheten av det pinsebevegelsen er involvert i, sier Idland i en pressemelding fra Pinsebevegelsen.

Knut Idland er allerede en erfaren leder i Pinsebevegelsen sentralt. De siste årene har han jobbet mest med regionsarbeidet, Led-konferansen og Pinse Menighetsliv.  

Idland erstatter Ingun Ulfsten, som går av som daglig leder i Pinsebevegelsen til påske, for å gå inn i nye oppgaver som generalsekretær i KrF. Idland får tittelen interimleder, da han vil fungere som daglig leder fram til ny leder blir valgt.

– Pinsebevegelsen har et bredt virkefelt, så det fins mye godt arbeid jeg gleder meg til å få innblikk i. Særlig gleder jeg meg til å oppdage mer av gullet som ligger i det vi gjør innenfor misjon og bistand, sier Knut Idland i pressemeldingen.  

Lokal pastor

Til daglig er Idland hovedpastor i pinsekirken Betel, Hommersåk, en menighet som ble plantet av Idlands svigerfar, og tidligere leder i Pinsebevegelsens lederråd, Sigmund Kristoffersen. 

– Jeg kommer til å være til stede på flertallet av søndagsgudstjenester i menigheten. I tillegg skal jeg jobbe en dag i uken lokalt, da med stabsmøter og ledermøter. Alt annet i lokalmenigheten har jeg fått avlastning på, for å kunne fokusere resten av uken på jobben i Pinsebevegelsen, forklarer Idland.  

– For denne interim-perioden blir det ekstra viktig at menigheten lokalt ledes av et pastoralt team. Vår dyktige stab kommer til å ta den rollen. I tillegg henter vi inn gamle-pastoren (Sigmund Kristoffersen) i en mindre stilling for å dekke opp for deler av jobben min i menigheten.  

Bidra til maksimal synergi

Hva vil ditt fokus være? 

– Første fase vil handle om å bli bedre kjent med alle i staben og det arbeid og ansvar de bærer. Håpet er at jeg etter hvert kan bidra til å få ut maksimale synergier på tvers av avdelinger og fokusområder i Pinsebevegelsen. For meg er det veldig viktig å komme tett på menigheter og lederskap lokalt og løfte regionalt arbeid. Jeg tror derfor det også vil bli en del reising og telefoner for å bygge relasjoner og finne synergiene mellom lokalt, regionalt og nasjonalt arbeid, sier Idland.

Les også

Den ferske daglige interimlederen mener det er viktig at nasjonal-leddet i Pinsebevegelsen må kontinuerlig være på jakt etter balansen mellom det å være et serviceorgan og en pådriver/ initiativtaker.

Vil evaluere

– Helt konkret tror jeg vi trenger en nasjonalt standard for regionarbeidet og et nytt nivå av lederutvikling blant unge ledere. Målet er at vi skal sette fokus på dette.  

Styreleder for Pinsebevegelsen i Norge, Øystein Gjerme ser for seg at det kan bli noen mindre justeringer i forhold til daglig-lederrollen i framtiden.

– Da Ingunn Ulfsten begynte i sin rolle, ble hun Pinsebevegelsens første daglige leder. Før vi lyser ut stillingen på nytt, vil vi i fellesskap evaluere hvordan den nye modellen med Lederråd og administrasjon fungerer, og gjøre noen mindre justeringer. Vi er sikre på at ny person kommer på plass i løpet av noen måneder, sier Gjerme i pressemeldingen.

© 2023 Jesus People.

Få en ukentlig dose med inspirasjon

Abonner for å motta inspirasjon rett i innboksen din.
Bli inspirert daglig!

Få en ukentlig dose med inspirasjon

Abonner for å motta inspirasjon rett i innboksen din.
Bli inspirert daglig!