Du leser:
Jesus Revolutions turné: 19.000 nådd med evangeliet, 2.200 ba frelsesbønn

Jesus Revolutions turné: 19.000 nådd med evangeliet, 2.200 ba frelsesbønn

Avatar photo

Jesus Revolution på europaturné erfarer følgende scenarioet kveld etter kveld: «Etter at innbydelsen er gitt om å komme frem for å få sin sak i orden med Herren, blir det nesten kaos foran. Alle vil jo ta imot Jesus».

Les Jesus Revolution-leder Oddleiv Sandtorvs rapport fra Every Nation Tour til 48 land i Europa.

«Gud velsigne deg, jeg ser din hånd, Gud velsigne deg også, jeg ser din hånd».

Røyken fra røykmaskinen konkurrerer med tobakks- og marihuanarøyken denne kvelden i det den ene hånden etter den andre går opp. Vi er i det gamle slitne teaterlokalet i den søvnige lille byen Pecs i det sørlige Ungarn.

Lukten i lokalet og all ropingen og uroligheten i forsamlingen tilsier at mange nok er på sitt første kristne møte. 

Stephan Christiansen rakk akkurat å stoppe noen tenåringsjenter fra å mest sannsynlig stjele vesker og mobiltelefoner backstage, før han gikk ut på plattformen for å dele ordet.

Vi er alle skjønt enige om at dette er et bra sted å være for misjonærer.

Etter at innbydelsen er gitt om å komme frem for å få sin sak i orden med Herren, blir det nesten kaos foran. Alle vil jo ta imot Jesus. Sebastian Mehlen, som nettopp har delt sin historie, fjerner en joint som ligger lettere henslengt på scenen fra en av dem som har omvendt seg fra en livsstil uten Gud.

Sebastian Mehlen, som nettopp har delt sin historie, fjerner en joint som ligger lettere henslengt på scenen fra en av dem som har omvendt seg fra en livsstil uten Gud.

Lamslåtte lokale ledere

Oppfølgingslapper blir fylt ut, teamet fra Jesus Revolution jobber på, sammen med menigheten, for å knytte alle frelsessøkende med de lokale kristne, som på tross av instruksjon og undervisning er helt lamslått over hva Herren er i ferd med å gjøre denne sommerkvelden.

48 dyrebare sjeler, sultne på livet i Gud, sultne etter en ny start i livet med Jesus har akkurat bedt sammen til frelse, tilgivelse og omvendelse denne kvelden i Pecs, Ungarn.

Etter å ha delt evangeliet med 19.000 mennesker ansikt til ansikt, sett 2.200 mennesker søke frelse denne våren gjennom Even Nation Tour til 48 land i Europa, er det et spørsmål som fort kommer opp i de fleste kristne sammenhenger så snart man begynner å dele noe slikt: Hva skjer med alle disse som rekker opp hendene sine og kommer frem? Hva med oppfølgingen? Hvordan blir de disippelgjort?

48 dyrebare sjeler, sultne på livet i Gud, sultne etter en ny start i livet med Jesus har akkurat bedt sammen til frelse, tilgivelse og omvendelse denne kvelden i Pecs, Ungarn.

Ja, det nytter!

Etter å ha tjent som misjonær i Jesus Revolution i over 16 år, så kan jeg si én ting helt sikkert; Ja, det nytter å preke evangeliet, Ja, mennesker blir frelst gjennom å forkynne evangeliet og Ja, de som tar imot Jesus får sine liv forvandlet! 

Reinhard Bonnke ba Gud om én million sjeler! Etter at han dro hjem til Herren, 79 år gammel, hadde 79 millioner mennesker søkt frelse gjennom arbeidet han startet i Afrika. èn million for hvert år han levde.

Personlig hadde jeg glede av å være med på den siste kampanjen han hadde i Afrika, nærmere bestemt Lagos, Nigeria, med 750.000 mennesker tilstede på siste møtet.

Det går jo litt rundt for en enkel nordmann når man ser ut over en slik folkemengde, ser rullestoler og krykker dynges opp foran scenen, demoner som kastes ut og man hører 750.000 afrikanere rope i nye tunger.

Med rundt en halv million frelsessøkende i en enkel frelsesinnbydelse, så kan man jo også lure på hvordan man klarer å ta seg av alle disse som er nye i troen? Jeg synes nesten at jeg kan høre forståsegpåerne som sitter hjemme uten å løfte en finger eller gi en krone til misjon, som så lett peker finger og sier: «nNaaa, hvordan blir de fulgt opp alle disse da?»

200.000 medarbeidere

Lite visste jeg den gangen om alt forarbeidet som hadde gått med til å forberede den kvelden. Lite visste jeg om de over 5.000 menighetene som gjennom måneder av intense forberedelser hadde blitt trent til fingerspissene i å ta seg av alle de frelsessøkende.

Lite visste jeg om de over 5.000 menighetene som gjennom måneder av intense forberedelser hadde blitt trent til fingerspissene i å ta seg av alle de frelsessøkende.

Lite visste jeg om de over 200.000 medarbeiderne som var tilstede under frelsessinbydelsen som hadde blitt trent opp til at alt handler om å bygge en bro mellom en bestemmelse for å ta imot Jesus, til aktiv disippelgjøring i en lokal menighet.

Jeg visste heller ikke om den ene menigheten med 10.000 medlemmer som til sin overraskelse fikk 20.000 nye disipler ventende utenfor kirken sin den påfølgende søndagen etter kampanjen. Noe som ifølge arrangøren ikke er uvanlig i det hele tatt, grunnet tett oppfølging.

Etter å ha sett og lært av evangelister som Bonnke, som har vært med å forandre et helt kontinent, tenker vi at det må være mulig å se dette skje også i Europa, og til verdens ungdom.

Les også

Rom 1, 16 sier at«for jeg skammer meg ikke ved evangeliet, for det er en Guds kraft til frelse for hver den som tror».

Oppfølging og disippelgjøring

Kraften til frelse ligger altså i budskapet, men fruktene bevares ved at en forstår seg på viktigheten av disippelgjøring. Om Bonnke skulle ha prøvd å personlig følge opp 79 millioner mennesker, skjønner vi alle at det hadde blitt utfordrende, og samtidig meningsløst å knytte alle til sin egen tjeneste, fremfor å glede seg sammen med de titusener av lokale forsamlinger som får ta del i gleden ved innhøstning og nye troende i sine menigheter.

Derfor er det så gledelig å se at samme kvelden som 500.000 mennesker søker frelse, får hver enkelt en personlig sms hilsen fra evangelisten på sin mobil og blir ringt opp av personlig en dag eller to senere av en av pastorene fra den nærmeste kirken, i tillegg til å bli tatt hånd om av møtevertene på stedet.

Anerkjenn evangelistens tjeneste

Samspillet mellom en sterk evangelistisk tjeneste og disippelgjøring i lokale menigheter fungerer skikkelig bra, Her har vi mye å lære i vesten, både hva evangelisering i åndens kraft gjelder, men også forståelsen og anerkjennelsen av evangelistens gjerning og det viktige samspillet med den lokale menigheten.

Vi må anerkjenne evangelistens gjerning og det viktige samspillet med den lokale menigheten.

Selv om vi ser at vi fortsatt har mye å lære, mange oppfølgings-manualer, treningskurs og systemer å utvikle, mange flere evangelister å se, trene og sende ut, så gleder vi oss virkelig over å se og høre historier som disse fra vår nylige turné denne våren;

Fra rus til bibelskole

Llana (21) søkte frelse i Nederland på en av Youth Revival kveldene vi hadde der, hun sluttet straks med et liv i rus, ble tatt hånd om av noen kristne som hjalp henne ut av det gamle miljøet og fikk satt henne på rett kurs i livet. Nå er hun på bibelskole og gleder seg til å være et redskap for Herren til å nå andre. 

Sudasingha (23), en ung mann i Romania med hinduistisk bakgrunn og oppvekst, hadde aldri hørt evangeliet før. Han kom til Youth Revival night med Jesus Revolution etter å ha hørt oss forkynne evangeliet på gaten, gav sitt liv til Herren den kvelden og ble umiddelbart koblet med de lokale pastorene der.

Kort tid etter var han både døpt og innlemmet i evangeliserings arbeidet til den lokale kirken. 

Hånd i hånd

Etter å ha sett evangeliet bli forkynt, kveld etter kveld der altrene fylles opp av frelsessøkende i land etter land i Europa, inkludert Norge, land der det sies at det er hardt, tøft, ja tilogmed umulig, skjønner vi viktigheten på dette kontinentet av å anerkjenne evangelisttjenesten som gave og utrustning til Guds menighet.

Samtidig ser vi hvor viktig det er for en evangelistisk tjeneste å ha en helhetlig forståelse for Guds menighet som et åndelig hjem og felleskap der disippelgjøring skjer. En anerkjennelse av viktigheten og det ansvar en evangelistisk tjeneste har for å være en bro mellom en bestemmelse av å gi sitt liv til Jesus, til å bli plantet og aktivt deltakende i en prosess av disippelskap i Guds hus, menigheten.

Hvis vi kan vise oss tro i det små, så kan Herren sette oss over større ting. La oss sammen tro og arbeide for at Herren kan betro oss større ting i Europa nok en gang.

© 2023 Jesus People.

Få en ukentlig dose med inspirasjon

Abonner for å motta inspirasjon rett i innboksen din.
Bli inspirert daglig!

Få en ukentlig dose med inspirasjon

Abonner for å motta inspirasjon rett i innboksen din.
Bli inspirert daglig!